admin 7 stycznia, 2020

Z sezonu na sezon w naszym kraju można zaobserwować coraz więcej niebezpiecznych pajęczaków-kleszczy i coraz więcej zachorowań na krętkowicę kleszczową. Winowajcą tej niebezpiecznej sytuacji są za krótki i za ciepłe zimy. Według uczonych kleszcze są członkami listy najbardziej zagrażających ludziom organizmów na świecie.

kleszcz przenosi boreliozęŚrednio jeden na cztery kleszcze może zarazić krętkowicą kleszczową, dlatego tak nad wyraz ważne jest usunięcie kleszcza prędko po ukąszeniu i obserwacja własnego zdrowia.

Czym jest krętkowica kleszczowa?

Borelioza jest wywoływana przez bakterie Borellia, a wektorem choroby są pajęczaki z rodzaju Ixodes. Do zachorowania dochodzi wówczas, gdy zarażony kleszcz, kąsając swoją ofiarę, wydziela ślinę oraz wytwarza zawartość jelita środkowego. Borelioza to wieloukładowa choroba zakaźna. Choroba z Lyme to najczęściej pojawiająca się choroba wywoływana przez kleszcze oraz najczęściej występująca choroba zakaźna wśród Polaków. W przypadku braku leczenia przebiega u ludzi w kilku etapach: etap infekcji zlokalizowanej, infekcja rozproszona i infekcja przewlekła.

 

Objawy boreliozy i stadia rozwoju choroby

Etap infekcji zlokalizowanej

Rumień pełzający- do dwudziestu jeden dni od ukąszenia w miejscu, gdzie był kleszcz, występuje plama rumieniowa albo pojedyncza „krostka”. Wyprysk szybko się powiększa, a miejsce ugryzienia jest czerwone najbardziej. Jest możliwość, że pojawią się także pęcherze.
Gorączka,
Silne bóle głowy,
Silny ból stawów,
Dreszcze,
Uczucie osłabienia,
Chłoniak limfocytowy- pojawia się u dziesięciu procent zarażonych. Jest to niebolesny, bordowy wytwór.

Etap infekcji rozproszonej

Stan zapalny stawów,
Stan zapalny serca,
Zapalenie nerwów czaszki,
Stan zapalny opon mózgowo-rdzeniowych.

Infekcja przewlekła

Zanikowe zapalenie skóry.
Borelioza układu nerwowego- pojawia się u jednego chorego na dziesięciu. Objawia się zaburzeniami czucia, porażeniem nerwów, zaburzeniami funkcji poznawczych i pamięci.
Łagodny stan zapalny mięśni.

 

Rozpoznawanie i terapia

generator plazmowy RPZ15Główną rolę gra diagnostyka serologiczna, jednak gdy u chorego pojawił się rumień wędrujący, wynik jest bez znaczenia, ponieważ wynik może wyjść fałszywy. W wypadku neuroboreliozy potrzebna jest diagnostyka płynu mózgowego i rdzeniowego. Coraz popularniejsza wśród chorych jest badanie skanerem F-Scan 4.F-Scan jest odmianą dla powszechniejszego biorezonansu.

Głównie krętkowicę kleszczową leczy się za pomocą antybiotyków. Wybór między penicyliną, cefalosporyną a tetracykliną zależy od etapu przypadłości. Przeważnie leczenie może trwac do niecałego miesiąca. Leczenie antybiotykami jest skuteczna w dziewięćdziesięciu procentach. Innym sposobem leczenia jest zastosowanie generatora plazmowego RPZ-15. Urządzenie skutecznie zmniejsza liczbę bakterii w organizmie.

Więcej o wykrywaniu i skutecznej walce z boreliozą na stronie: https://apiterapie.pl

Leave a comment.

Your email address will not be published. Required fields are marked*