admin 14 lutego, 2019

Aluminium - OmenaAluminium, to niekosztowne oraz popularne tworzywo. Aluminium ma zastosowanie w licznych branżach. Informacja o tym, że tworzywo jest stworzone z aluminium dla znacznej części osób oznacza to, że jest słabej jakości. Zanim jednak osądzi się użyteczność tego tworzywa wskazane jest, aby sprawdzić jakie ma właściwości.

Dlaczego aluminium jest wartościowe?

Aluminium jest tworzywem, który nie jest ciężki, a dzięki właściwej obróbce cieplnej stopów i domieszek – aluminium zyskuje zwiększoną wytrzymałość. Dzięki temu jest to doskonała alternatywa wobec ciężkiej stali. W stosunku do stali, gęstość tego materiału jest 3-krotnie mniejsza. W porównaniu do stali, aluminium jest dużo wytrzymalsze na niskie temperatury. W wielu przypadkach jest bardziej opłacalny, porównując do podobnych metali jest mniej kosztowny. Aluminium jest świetnym przewodnikiem, dlatego odnajduje zastosowanie w przewodach oraz układach elektrycznych. Przewodność tego materiału można porównać do dwukrotnie cięższej i drogiej miedzi. Aluminium jest łatwy w obróbce – dowolny kształt jest do osiągnięcia. Najczęściej wykonuje się obróbkę wiórową, plastyczną i gwintowanie. Tworzywa z aluminium można połączyć w solidną konstrukcję. Do łączenia wykorzystuje się takie metody jak: sklejanie, spajanie, spawanie lub zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem. Aluminium jest kwasoodporne, wytwarza cienkie warstewki tlenkowe w sposób naturalny albo sztuczny. Struktura powłoki jest gęsta, a grubość mierzy zaledwie kilka setnych mikrona. Jeżeli powłoka ulegnie uszkodzeniu, wtedy samoistnie się zregeneruje. Aluminium nie stwarza zagrożenia dla środowiska oraz ulega recyklingowi.

Jak wykorzystywane jest aluminium?

Aluminium jest materiałem, który podobnie jak stal, często jest wykorzystywany. Jest atrakcyjnym metalem na rynek budowlany, motoryzacyjny, kolejowy, lotniczy, energetyczny albo opakowaniowy. Jego użycie w projektach pozwala na uzyskanie najlepszych wyników w parametrach takich jak: oszczędność, prędkość, pojemność, moc i tym podobne. To sprawy czysto techniczne, a przecież ten materiał jest wykorzystywany również w wytwarzaniu artykułów do domu. Niezwykłe projekty wnętrz w użyciu aluminium mają unikalny, industrialny wygląd. Zastosowanie tego materiału jest wszechstronne i można go mianować materiałem na przyszłość.